Pompy zębate

Na naszą ofertę składa się szeroki wybór przemysłowych pomp zębatych. Urządzenia te, dzięki swojej prostej konstrukcji oraz niezawodności, mogą być stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Pompy zębate sprawdzają się podczas transportu mediów rzadkich, a także cieczy o dużej lepkości. Idealnie nadają się również do transportu cieczy o wysokich temperaturach.

Szeroki zakres wykonania materiałowego oraz różne warianty uszczelnienia wału, wliczając w to sprzęgło magnetyczne, sprawiają, że pompy zębate mogą być wykorzystywane zarówno w ciężkim przemyśle chemicznym i petrochemicznym, a także w przemyśle spożywczym, czy farmacji. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia pomp w specjalny płaszcz grzewczy, dzięki czemu pompy zębate mogą tłoczyć ciecze, które mają tendencję do zastygania w temperaturze otoczenia.

Pompy zębate najlepiej pracują z czystymi, smarującymi płynami o lepkości większej niż woda. Charakteryzują się bezpulsacyjnym i dokładnym przepływem, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w aplikacjach wymagających precyzyjnego dozowania. Podobnie jak pompy z elastycznym wirnikiem, posiadają możliwość pracy w dwóch kierunkach.

cucchi1

Zastosowanie pomp zębatych

Pompy zębate, w zależności od konstrukcji i ułożenia kół zębatych, dzielimy na pompy o zazębieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Oba te wykonania charakteryzują się jednak takimi samymi zaletami, do których można zaliczyć między innymi zdolność samozasysania, bezpulsacyjny i precyzyjny przepływ oraz możliwość tłoczenia medium w obu kierunkach. Wszystkie te cechy, a także zdolność do transportu cieczy o dużej lepkości, sprawiają, że pompy zębate wykorzystuje się w różnych sektorach przemysłu, takich jak m.in.:

  • przemysł spożywczy – do przetłaczania czekolady, tłuszczu zwierzęcego i roślinnego, olejów spożywczych, syropów, czy melasy,
  • przemysł chemiczny – do pompowania rozpuszczalników, kwasów, alkoholi, czy zasad,
  • przemysł rafineryjny i petrochemiczny – do transportu paliw, olejów smarowych, czy smarów,
  • przemysł kosmetyczny – do pompowania mydła, szamponów, żeli, czy detergentów,
  • przemysł farbiarski – do transportu farb, lakierów, klejów, żywic, czy pigmentów.

Pompy zębate stosowane są także w aplikacjach, w których występują ciecze o wysokiej temperaturze, takie jak asfalt, smoła, czy olej grzewczy.