Jak działają pompy wirowe?
Pompy wirowe, nazywane także odśrodkowymi, służą do transportu zarówno płynów czystych, jak i zanieczyszczonych. W zależności od szczegółów konstrukcyjnych używa się ich do pompowania mediów agresywnych chemicznie, ściernych czy zawłóknionych. Z czego wynika ich uniwersalność? Wyjaśniamy w artykule.
Budowa pompy wirowej
Działanie pompy wirowej opiera się na wykorzystaniu siły odśrodkowej wirnika, która wprawia ciecz w ruch. Medium, po tym, jak znajdzie się na środku wirnika, zostaje odrzucone na zewnątrz – dochodzi do tego właśnie w związku z działaniem siły odśrodkowej. W konsekwencji wytwarza się ciśnienie, a medium zaczyna przemieszczać się w kierunku odbiornika.
Pompy odśrodkowe są zróżnicowane pod względem szczegółów konstrukcyjnych, dzięki czemu w zależności od modelu mogą pracować w zanurzeniu albo instalacjach suchych, przenosić media silnie żrące czy o wysokich temperaturach. Wyróżnia się m.in.:
- pompy wirowe jednostopniowe – do montażu pionowego, idealne w przypadku ograniczonej powierzchni,
- pompy wirowe wielostopniowe – montowane poziomo lub pionowo, nadają się do pracy z dużymi ciśnieniami,
- pompy wirowe z korpusem samossącym – do montażu powyżej poziomu cieczy, gdzie nie da się użyć pompy pionowej,
- pompy wirowe zatapialne – przeznaczone do pracy w zanurzeniu.
Zastosowanie pomp odśrodkowych
W związku ze zróżnicowaną budową zastosowanie pomp wirowych jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je w przemyśle:
- chemicznym,
- petrochemicznym,
- wodno-ściekowym,
- górniczym,
- energetycznym,
- spożywczym,
- papierniczym.
Za pomocą pompy odśrodkowej transportuje się czystą i zanieczyszczoną wodę, substancje ropopochodne, ługi, węglowodory, kwas siarkowy i wiele innych mediów. Pompy wirowe nadają się doskonale do instalacji klimatyzacyjnych, grzewczych czy systemów zaopatrzenia w wodę.