Czym są i jakie zalety mają pompy śrubowe?
Pompy śrubowe należą do grupy rotacyjnych pomp wyporowych. Cechują się zdolnością samozasysania przetłaczanego medium. Zbudowane są z części ruchomej, czyli rotora w kształcie śruby o dużym skoku i niewielkiej średnicy rdzenia, oraz części stałej – statora z różnych elastomerów. W wyniku obracania się rotora media w komorze są transportowane ślimakowo od strony ssania w stronę tłoczenia. Aby pompa śrubowa pracowała prawidłowo, należy dopasować odpowiednio obroty do konkretnego medium.
Oferowane przez nas mimośrodowe pompy śrubowe Kiesel odznaczają się solidną konstrukcją i wyjątkowo niską awaryjnością. W zależności od potrzeb mogą być instalowane w pionie lub poziomie.
Gdzie stosuje się pompy śrubowe?
Pompy śrubowe zapewniają łagodne i jednostajne przetłaczanie, gdyż nie są poddawane działaniu sił odśrodkowych. Mogą być więc transportować nawet najwrażliwsze substancje. Jedną z największych zalet pomp śrubowych jest ich zdolność do transportu mediów z zawartością dużych ciał stałych. Z powodzeniem przetłaczają tego typu ciecze, nie doznając uszkodzeń. Stosuje się je też do tłoczenia substancji bez właściwości przepływu, cieczy z częściami włóknistymi oraz mediów zróżnicowanymi pod względem gęstości i lepkości.
Pompy śrubowe nadają się do pracy w bardzo trudnych warunkach. Ich uniwersalność sprawia, że znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu, takich jak:
- przemysł chemiczny – do transportu ścieków, kwasów, zawiesin, żelatyny, żywic, kauczuku,
- przemysł spożywczy – do przetłaczania przecierów, kiełbasy, miodu, musztardy, olejów, warzyw, serwatki,
- przemysł farmaceutyczny – do tłoczenia enzymów, krwi, zawiesin.
Wykorzystuje je się także w instalacjach ściekowych, gdzie transportują osady węglowe, fermentacyjne, czynne i osuszone czy mleko wapienne.