Pompy zębate – charakterystyka i zastosowania
Pompy zębate to niezawodne urządzenia, powszechnie używane do przesyłu mediów rzadkich i cieczy o dużej lepkości. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze. W artykule przedstawiamy najważniejsze cechy pomp zębatych.
Jak działają pompy zębate?
Pompy zębate dostępne są w wielu wariantach – są zróżnicowane pod względem m.in. materiału, z jakiego są wykonane, czy metody uszczelnienia wału. Dodatkowo mogą być wyposażone w napęd magnetyczny, a ponadto również w ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa lub płaszcz grzewczy. Dlatego też znakomicie nadają się do przesyłu mediów zastygających w temperaturze otoczenia.
Biorąc pod uwagę sposób konstrukcji pompy zębatej, w tym ułożenie kół zębatych, można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje tego urządzenia:
- pompy o zazębieniu zewnętrznym,
- pompy o zazębieniu wewnętrznym.
Wszystkie pompy zębate bez wyjątku zapewniają dokładny, łagodny i bezpulsacyjny przepływ. Co więcej, mogą tłoczyć medium w obu kierunkach. Kolejna z licznych zalet pomp zębatych to także zdolność samozasysania. Urządzenia te świetnie sprawdzają się w aplikacjach wymagających precyzyjnego dozowania.
W jakich branżach wykorzystuje się pompy zębate?
Zastosowanie pomp zębatych jest niezwykle szerokie. Wykorzystuje się je niemal w każdej gałęzi przemysłu – branży spożywczej, cukrowniczej, farbiarskiej, papierniczej, kosmetycznej, chemicznej, petrochemicznej oraz rafineryjnej. Są używane głównie do pompowania czystych cieczy o lepkości większej niż woda, ale również do przesyłu mediów o wysokich temperaturach. Za pomocą pomp zębatych można transportować m.in.:
- tłuszcz zwierzęcy i roślinny,
- oleje spożywcze,
- syropy, melasy,
- rozpuszczalniki,
- kwasy i zasady,
- alkohole,
- paliwa,
- smołę,
- smary i oleje smarowe,
- detergenty,
- mydła, żele, szampony,
- pigmenty,
- farby, lakiery,
- kleje, żywice.